22 lutego – Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

by marylapersona

Kraków już po raz dziewiąty włącza się w obchody tego święta. A i ja będę miała przyjemność uczestniczyć w nim w tym roku. Kraków przygotował coś specjalnego dla swoich mieszkańców – oto od 22 lutego do 2 marca przewodnicy miejscy będą bezpłatnie oprowadzać mieszkańców po grodzie Kraka. Program znajdziecie tutaj:

http://krakow.pl/aktualnosci/81041,31,komunikat,przewodnicy_zapraszaja_mieszkancow.html

Ja chcę Was zaprosić na spacer po Białych Morzach, czyli dawnym terenie zakładów sodowych „Solvay”  w Krakowie-Łagiewnikach w których pracował w czasie okupacji Karol Wojtyła. Znajdowały się tu zbiorniki do wylewania odpadów fabrycznych, które tworzyły nienaturalne wzniesienie. Tędy do pracy chodził młody kleryk Karol.

Dziś znajduje się tutaj Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, którego miejscem najważniejszym jest Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Znajdziemy w nim Kościół Relikwii z najważniejszą relikwią jaką jest ampułka z krwią Ojca Świętego oraz Kościół Górny w którym odbywają się uroczyste msze święte. Ale Centrum to także wieża widokowa, Muzeum Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Konferencyjne. To i tak nie wszystko, ponieważ w niedalekiej przyszłości znajdzie się tutaj także: Centrum rekolekcyjne, Dom pielgrzyma, Hotel, Park medytacyjno-rekreacyjny.

Kard.Stanisław Dziwisz powiedział o Centrum – „Budujemy Dom dla Ojca Świętego”. Tak powstało miejsce szczególne poświęcone niezwykłemu człowiekowi, który był papieżem. A także poetą, aktorem, dramaturgiem, pedagogiem, filozofem.

Do tego Domu zapraszam Was 22 lutego od godz.13-15 w ramach akcji „Przewodnicy – mieszkańcom Krakowa”. Zobaczycie nie tylko fenomenalne mozaiki zaprojektowane i wykonane przez światowej klasy artystę o. Marko Ivana Rupnika; kaplicę św. Kingi wykonaną w całości z soli wielickiej; płytę z grobu Jana Pawła II z Grot Watykańskich; relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Ojca Świętego…

„Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji rozwoju. Nie lękajcie się!” (JP2 – 22 października 1978).

Św. Kinga z wielickiej soli.

Św. Kinga z wielickiej soli.

 

Płyta z grobu Ojca Świętego i relikwiarz-Ewangeliarz z relikwią krwi Jana Pawła II.

Płyta z grobu Ojca Świętego i relikwiarz-Ewangeliarz z relikwią krwi Jana Pawła II.

 

Kościół Relikwii.

Kościół Relikwii.