Dawny Skład Solny na Zabłociu

by marylapersona

Po mojej lewej - dawne magazyny składu solnego na Zabłociu.

Po mojej lewej – dawne magazyny składu solnego na Zabłociu.

Widzicie po mojej lewej stronie niskie szaro-białe zabudowania tuż na przeciwko Placu Bohaterów Getta przy ulicy SOLNEJ? Na tym zdjęciu zrobionym przypadkowo podczas mojego spaceru z kolegami z pracy widać budynki na miejscu których znajdował się kiedyś na Zabłociu magazyn solny. Mało kto wie, ale od XIII wieku wiódł przez Zabłocie ważny trakt solny z Wieliczki na południe. Dzisiaj widoczny budynek powstał w XVIII wieku i dalej był częścią działającego tu portu solnego pełniąc głównie rolę załadunkową dla soli wielickiej. W XVIII wieku przekształcono magazyny na koszary wojskowe. Dziś budynki stoją opuszczone a plac zaniedbany.

Od tego portu zacznie się mój spacer po Zabłociu w ramach XII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi jakie zaczną się 27 września. Spacer prowadzony przeze mnie odbędzie się w niedzielę 29 września. Bardzo mocno Was zapraszam!

Krótki opis spaceru:

Zabłocie utracone czy odzyskane? Spacer śladami najlepszego przemysłu w dawnym Podgórzu.

godz.13 / 29.09.2013

„Nigdzie indziej w Krakowie nie można było jednocześnie poczuć zapachu produkowanych mebli i zapałek. Zachłysnąć się aromatem mydła z fabryki Śmiechowskiego czy odurzyć zapachem wódki krakowskiej z fabryki „Krakus”. Nigdzie indziej nie można było jednocześnie usłyszeć głosu huty szkła, otwieranych parasoli w fabryce „Superior” czy zamykanych skrzyń Władysława Jankowskiego. Dziś już niewiele pozostało z tamtego zapachu miasta. Ale my spróbujemy go odnaleźć…Zapraszam na spacer po postindustrialnym Zabłociu, czyli dawnym mieście za błotem…”