Pinakle kościoła św. Józefa w Podgórzu

by marylapersona

Pinakle są jednym z moich najulubieńszych elementów dekoracyjnych kościołów. Inaczej sterczyny, mają formę wysmukłej wieżyczki często zakończonej kwiatonem. Podczas zeszłorocznych Podgórskich Dni Otwartych można było wspiąć się na wieżę podgórskiego kościoła św. Józefa i zobaczyć takie pinakle z bliska. Byłam zachwycona! Przechodząc obok krakowskich kościołów patrzcie do góry. Pinakle celują prosto w niebo.

Kościół św. Józefa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podgórskich obiektów. Smukły, wysoki, dostojny, iście gotycki! I właśnie – sprostujmy raz na zawsze. NEO-gotycki, bo zbudowany nie tak dawno, a wiek temu zaledwie (sic!). Większość ludzi myśli, że taki ostry i strzelisty kościół może być tylko dziełem średniowiecza. Wcale tak nie musi być. Podobnie Collegium Novum, siedziba władz rektorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest budowlą neogotycką, która powstała na początku XX-ego wieku.

Kościół św. Józefa zaprojektował Jan Sas-Zubrzycki, który wcześniej zgłosił go na konkurs projektu kościół św. Zbawiciela w Warszawie. Tam nie został nigdy zrealizowany, za to Kraków przyjął go entuzjastycznie. Został wybudowany w latach 1905-1909. Malownicza fasada i dekoracja kamieniarska jest dziełem Stanisława Wójcika i Jana Tombińskiego. Tworzą ją m.in ponadnaturalnej wielkości posągi świętych a mottem świątyni jest łacińska inskrypcja „Sustinae” (tj. Podtrzymaj, Idź, Nie pozwól upaść).

Sięgające nieba - kamienne wieżyczki, czyli pinakle.

Sięgające nieba – kamienne wieżyczki, czyli pinakle.