Światowid podwawelski

by marylapersona

Latem stoi w cieniu kasztanowca, a zimą wtapia się w kolory otoczenia. Pewnie każdy z Was przechodził obok niego co najmniej kilkanaście razy będąc w Krakowie.  A to biegnąc Grodzką do Rynku, a to idąc na podbój Kazimierza. Ale wielu z Was pewnie nigdy go nie zauważyło. Mowa o pochodzącym z X wieku posągu Światowida, który stoi u stóp Wawelu (jedna z jego twarzy patrzy wprost na krzyż katyński). Ten kamienny posąg słowiańskiego bóstwa został wyłowiony z rzeki Zbrucz (w Małopolsce) w I poł. XIX wieku. Na posąg składają się 4 płaskorzeźby z których każda obfituje w rozmaite symbole i atrybuty. Wg naukowców falliczny kształt posągu należy wiązać z ideą płodności.

Musimy sprostować tylko jedną rzecz – Kraków posiada oryginalny posąg Światowida, ale to nie ten stojący przy placu św. Idziego. Oryginał możemy podziwiać w Muzeum Archeologicznym na ul. Poselskiej, a ten widoczny na zdjęciu to jego replika.

Posąg wzbudza wiele emocji, szczególnie wśród niemłodzieży zgromadzonej pod krzyżem katyńskim, która manifestuje politycznie. Był wiele razy obrzucany kamieniami, stąd wyrwy i naderwania w jego tkance. Niemniej stoi już długo i nie obracając głowy wodzi wzrokiem za każdym z nas jeśli akurat przechodzimy obok…

Światowid stojący u stóp Wawelu od ulicy Grodzkiej.

Światowid stojący u stóp Wawelu od ulicy Grodzkiej.