Wawelski zwierzyniec

by marylapersona

Spośród zabytków i miejsc wyjątkowych w Krakowie, wzgórze wawelskie kryje w sobie chyba najwięcej niespodzianek. Dziś odkrywamy dla Was jedną z nich. Oto mało kto wie, że pierwszy ogród zoologiczny w Krakowie wcale nie znajdował się w Lasu Wolskim (jak to jest dziś), ale właśnie na Wzgórzu Wawelskim. Tworzył go zwierzyniec królewski, którego fundatorem był król Zygmunt Stary. Król sprowadził na Wzgórze egzotyczne fauny, lwy, lamparty, małpy, wielbłądy i wiele gryzoni. Nie brakowało też ptaszarni! Niestety, kiedy Zygmunt III Waza (wnuk króla Zygmunta Starego) przeniósł stolicę do Warszawy nastał kres wawelskiego zwierzyńca. Dopiero w XX w. działacze Krakowskiego Towarzystwa Przyrodniczego im.Mikołaja Kopernika wpadli na pomysł, aby ogród zoologiczny zlokalizować w Lesie Wolskim, tuż obok klasztoru Kamedułów na Bielanach, 8 km od Starego Miasta. Wynieśli zwierzyniec bardzo wysoko, bo na wysokość 345 m.n.p.m na miejscu tzw. bażantarnii. 6 lipca 1929 r w obecności prezydenta RP prof.Ignacego Mościckiego nastąpiło otwarcie obecnego krakowskiego zoo.

W dniu otwarcia ogrodu znajdowały się w nim: 94 ssaki, 98 ptaków i 12 gadów. Aktualnie w krakowskim zoo możemy spotkać 260 gatunków ssaków, ponad 1500 sztuk zwierząt a powierzchnia zwierzyńca to prawie 17 ha.

***Najnowsze narodziny w krakowskim zoo miały miejsce 17 czerwca 2013, kiedy na świat przyszedł samiec kondora wielkiego***.

Wrzesień - ostatni dzwonek, żeby odwiedzić krakowskie zoo!

Wrzesień – ostatni dzwonek, żeby odwiedzić krakowskie zoo!